Publiczna Szkoła Podstawowa
im. Jana Pawła II w Mąkoszycach

„…uczcie się żyć w zgodzie i wzajemnym poszanowaniu, solidarnie pomagając jedni drugim. 
Podtrzymujcie w waszych sercach dążenie do dobra i pragnienia pokoju”
Jan Paweł II

Bociania rodzinka z Mąkoszyc

Do naszej wsi , co roku przylatuje bociania rodzina.  Jej obecność to radość dla wszystkich mieszkańców. Bociany pokonują ogromne odległości. Wracają, by wychować swoje młode i ponownie odlecieć u schyłku lata. Zimują w Afryce na sawannach. Część kontynuuje wędrówkę i dociera w dorzecza Zambezi. Pozostałe dolatują nawet do Republiki Południowej Afryki. Długość ich wędrówki często przekracza 10 tys. kilometrów.W tym roku, w Mąkoszycach, nasze bociany czekała niespodzianka. Stary , chwiejący się słup, dźwigający gniazdo o wadze ponad 500 kg został wymieniony na nowy 

i postawiony w bardziej przyjaznym miejscu.  Bociania rodzinka zaakceptowała swój „nowy dom” i doczekała się potomstwa. Na świat przyszły cztery pisklęta.

Uczniowie naszej szkoły interesują się losami bocianów i mają szeroką wiedzę na temat ich życia, upodobań, czy zagrożeń na jakie są narażone. Uczniowie chętnie uczestniczą w lekcji przyrody na żywo, obserwując bocianią rodzinę.


Zapraszamy do obejrzenia relacji telewizyjnej ze spotkania z bocianami.

Obejrzyj tutaj Powrót