Publiczna Szkoła Podstawowa
im. Jana Pawła II w Mąkoszycach

„…uczcie się żyć w zgodzie i wzajemnym poszanowaniu, solidarnie pomagając jedni drugim. 
Podtrzymujcie w waszych sercach dążenie do dobra i pragnienia pokoju”
Jan Paweł II

Dzień Kolorowej Skarpetki

21 marca przypada pierwszy dzień kalendarzowej wiosny.  To też  Światowy Dzień Zespołu Downa . Zespół ten to najbardziej znana i rozpowszechniona anomalia chromosomalna. Nazwa tej wady genetycznej pochodzi od nazwiska brytyjskiego lekarza Johna Langdona Downa, który opisał ją w 1866 roku.

Światowy Dzień Zespołu Downa, nazywany jest  inaczej Dniem Kolorowej Skarpetki. Dlaczego? Ponieważ chromosomy przypominają kształtem właśnie skarpetkę.  Pamiętajmy różni nas tak niewiele od osób z Zespołem Downa, jeden dodatkowy, niepasujący chromosom – tak jak nasza niepasująca skarpetka. 21 (dwudziestego pierwszego) marca zakładając na stopy  kolorowe skarpetki  przekazujemy komunikat "kocham cię takim, jakim jesteś, niezależnie od wad".

W naszej szkole uczciliśmy ten dzień organizując apel, który realizował założenia innowacji "Oswoić z nieznanym"

Powrót