Publiczna Szkoła Podstawowa
im. Jana Pawła II w Mąkoszycach

„…uczcie się żyć w zgodzie i wzajemnym poszanowaniu, solidarnie pomagając jedni drugim. 
Podtrzymujcie w waszych sercach dążenie do dobra i pragnienia pokoju”
Jan Paweł II

                                             Mikołajki

Mikołajki są obchodzone 6 grudnia, czyli w imieniny Mikołaja. Pojawienie się tej tradycji związane jest z postacią biskupa Mikołaja z Myry, który żył w latach 270–345 (lub do 352). Zgodnie z tradycją miał on być człowiekiem zamożnym – zarówno z uwagi na pełnione stanowisko, jak i dlatego że rodzice pozostawili mu duży majątek w spadku – którym bezinteresownie dzielił się z potrzebującymi.

Mikołajki to święto, które od wielu już lat wpisane jest w polską rzeczywistość. Kojarzone jest głównie z postacią pogodnego staruszka w okularach i czerwonym stroju, z długą białą brodą, zwanego Świętym Mikołajem oraz z ofiarowywaniem drobnych prezentów -  niespodzianek. W naszej szkole 6 grudnia również było czerwono, mikołajkowo i radośnie. Uczniowie w klasach zostali obdarowani prezentami.  Odwiedził  ich także Mikołaj z Panią Mikołajową i rozdał swoje podarki. Aby jeszcze bardziej poczuć klimat świąteczno – mikołajowy w każdej klasie uczniowie angażowali się w mikołajkowe działania. Klasa VIIIa postanowiła wnieść do szkoły trochę świąteczno - magicznego zapachu pierniczków. W miłej i gwarnej atmosferze wałkowali ciasto, wycinali foremkami ciasteczka, a po ich upieczeniu zajęli się ozdabianiem. Klasa VIIIb w kilkuosobowych grupach weszła w rolę zaangażowanych budowniczych i tworzyła piękne, zimowe domki. Klasy VII,  V i IV skupili się na wspólnym celebrowaniu wręczaniu sobie prezentów i świątecznym dekorowaniu sali. Klasa VI swoje mikołajkowe spotkanie klasowe uczciła wspólnym biesiadowaniem przy herbatce oraz sesją fotograficzną z Mikołajem. Klasy młodsze I – III przeżyli wspaniałą przygodę mikołajkową, gdyż 7 grudnia wyjechali na wycieczkę do kopalni złota w Złotym Stoku. Udało się im zwiedzić  kopalnię,  obejrzeć skarbiec oraz piec do wytopu złota, przejechać się podziemnym tramwajem, ale przede wszystkim odbyli  wędrówkę podziemnymi chodnikami w poszukiwaniu Św. Mikołaja. Poszukiwania zakończyły się sukcesem i każdy został obdarowany. Klasa IV, V i VI uczestniczyli także w magicznym spektaklu mikołajkowym w Filharmonii opolskiej. To był  dzień pełen niespodzianek i dobrego humoru!


Redaowała: mgr Marta Preis

 

powrót