Publiczna Szkoła Podstawowa
im. Jana Pawła II w Mąkoszycach

„…uczcie się żyć w zgodzie i wzajemnym poszanowaniu, solidarnie pomagając jedni drugim. 
Podtrzymujcie w waszych sercach dążenie do dobra i pragnienia pokoju”
Jan Paweł II
"Drwiny z kogoś, kto jest inny, to nie jakiś żart niewinny. Może byś się zastanowił, czemu to właściwie robisz...
Inność innych akceptuję i dlatego ich szanuję."
                                                                                                                 Małgorzata StrzałkowskaO wartościach, czyli Rady nie od parady III

Międzynarodowy Dzień Tolerancji

Tolerancja to jedna z wartości, która w obecnych czasach jest tak samo cenna co też potrzebna. Dlatego od kilkudziesięciu już lat 16 listopada obchodzimy Światowy Dzień Tolerancji. Święto stworzone po to, by zwrócić uwagę większej liczby ludzi na problem nietolerancji i przemocy.

 Data 16 listopada w przypadku tego święta nie jest przypadkowa. Tego dnia 1995 r. państwa członkowskie UNESCO przyjęły Deklarację na Temat Zasad Tolerancji. Dokument został przyjęty po zakończeniu Międzynarodowego Roku Tolerancji ustanowionego przez Zgromadzenie w 1993 r. z inicjatywy generalnej UNESCO.    

Rozpoczęcie innowacji szkolnej " Oswoić z nieznanym"

Dzień Tolerancji w naszej szkole posłużył do uroczystego rozpoczęcia innowacji pt. "Oswoić z nieznanym", która ma na celu pokazanie uczniom, że ludzie różnią się od siebie, nie wszyscy są w pełni sprawni lub zdrowi, ale to nie znaczy, że są „inni”, gorsi od nas. Zależy nam na budowaniu od najmłodszych lat przyjaznego stosunku do osób z niepełnosprawnością lub zmagających się z chorobą, aby dzieci nauczyły się tolerować inne dzieci, różniące się od tych zdrowych - wyglądem czy zachowaniem. Innowacja ta będzie również kształtować w uczniach odpowiednie postawy wobec osób o innych poglądach, odmiennych kulturowo, czy też różniących się swoim sposobem bycia.

16 listopada pani Marta Preis wraz z panią Justyną Kaczmarek zaangażowały uczniów klas IV - VIII i przygotowały krótkie przedstawienie uświadamiające widzów czym jest tolerancja. W tym dniu uczniowie przyszli do szkoły ubrani w różne odcienie zieleni, kolor ten bowiem jest symboliczny dla tolerancji. Spotkanie rozpoczęło się poinformowaniem słuchaczy o celu wprowadzenia innowacji, po czym uczestnicy apelu mieli szansę posłuchać swoistego "hymnu" o tolerancji w wykonaniu Wojciecha Zawadzkiego z klasy IV. Zaśpiewał on piosenkę "Tolerancja" z repertuaru Stanisława Sojki. Następnie uczniowie przedstawili nam kilka faktów dotyczących Dnia Tolerancji, wyjaśnili czym jest tolerancja, co oznacza bycie tolerancyjnym , gdzie leżą granice tolerancji oraz jak przeciwstawić się agresji spowodowanej nietolerancją. Całość wydarzenia została podsumowana wysłuchaniem piosenki "Masz prawo do swych praw" oraz ogłoszeniem zabawy konkursowej dotyczącej stworzenia "Dekalogu Tolerancji". 

Mamy nadzieję, że uczniowie chętnie angażować się będą w akcje szkolne dotyczące tolerancji. 


Redagowała: mgr Justyna Kaczmarek

Powrót