Publiczna Szkoła Podstawowa
im. Jana Pawła II w Mąkoszycach

„…uczcie się żyć w zgodzie i wzajemnym poszanowaniu, solidarnie pomagając jedni drugim. 
Podtrzymujcie w waszych sercach dążenie do dobra i pragnienia pokoju”
Jan Paweł II

„Było sobie drzewo… i krzesło”

Powoli zbliżamy się do zakończenia szkolnego projektu innowacyjnego  pod hasłem „Było sobie drzewo…”, który rozpoczęliśmy we wrześniu 2021 roku. Za nami wiele  działań, mających na celu edukację dotyczącą poznawania drzew oraz ich ochrony, jak również zmierzających do nadania imienia wiekowemu dębowi rosnącemu na ternie naszej placówki. 
Mówiąc  o drzewach, nie mogliśmy pominąć tematu związanego z ich symboliką i związku z człowiekiem. Dlatego postanowiliśmy, że 20 czerwca 2022 roku wszystkich uczniów oraz nauczycieli naszej szkoły zaprosimy na nietypową lekcję poświęconą temu tematowi.

Jak wiemy, drzewa same w sobie są symbolem odrodzenia, kojarzone są z siłą, wielkością i długowiecznością. Przypisuje się im działania lecznicze, poprawiają nasze samopoczucie, działają uspokajająco i odprężająco. Drzewa postrzegane są też jako symbol młodości, pokoju, płodności  oraz mądrości. Drzewom przypisuje również magiczną moc. Jak wielką? O tym uczestnicy spotkania przekonali się, oglądając krótki film „Człowiek i drzewo” oraz inscenizację pt. „Krzesło” wg Ireneusza Iredyńskiego, którą przygotowali uczniowie klasy VIII wspomagani przez swoich kolegów i koleżanki z klasy VII b i VI. Sądząc po emocjach, jakie towarzyszyły spotkaniu, można powiedzieć, że była to ciekawa i pouczająca lekcja.  

Autorzy projektu:                                                                         
Jolanta Bar
Emilia Michalska                                                                                     Jan Bar

Powrót