Publiczna Szkoła Podstawowa
im. Jana Pawła II w Mąkoszycach

„…uczcie się żyć w zgodzie i wzajemnym poszanowaniu, solidarnie pomagając jedni drugim. 
Podtrzymujcie w waszych sercach dążenie do dobra i pragnienia pokoju”
Jan Paweł II

Światowy Dzień Zdrowia 2021 – 
Budowanie sprawiedliwszego i zdrowszego świata

Każdego roku, Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) postanawia podkreślić temat aktualny w świecie zdrowia i medycyny. Tegoroczny Światowy Dzień Zdrowia 2021 wskazuje na budowanie sprawiedliwszego i zdrowszego świata.

Niezrównana wartość zdrowia — Dzień Zdrowia — jest obchodzony 7 kwietnia. Na czele tego święta stoi Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). W tym dniu promowany i obchodzony jest na całym świecie dobrostan fizyczny, psychiczny i emocjonalny.

Aby mówić o tym ważnym Dniu Zdrowia, musimy porozmawiać o utworzeniu Światowej Organizacji Zdrowia jako całości. W grudniu 1945 r. urzędnicy Brazylii i Chin zaproponowali utworzenie międzynarodowej organizacji zajmującej się ochroną zdrowia, która byłaby wszechstronna i całkowicie niezależna.

Pół roku później w Nowym Jorku, w lipcu 1946 r., Zatwierdzono konstytucję Światowej Organizacji Zdrowia . Wspomniana konstytucja weszła w życie 7 kwietnia 1948 r., gdy 61 krajów podpisało porozumienie o utworzeniu organizacji pozarządowej.

Jako jedno z pierwszych oficjalnych aktów WHO stworzyło obchody Globalnego Dnia Zdrowia. Po raz pierwszy odbyły się 22 lipca 1949 r., jednak później zmieniono datę na 7 kwietnia wtedy, kiedy powstała WHO, aby zachęcić uczniów szkół do obchodzenia tego dnia. Od 1950 r., Worth Health Day wykorzystuje co roku inny temat, wybierany przez obecnego Dyrektora Generalnego WHO, na podstawie sugestii rządów i pracowników.

Światowy Dzień Zdrowia inspiruje do działań na skalę globalną. Ten dzień aktywuje działania uświadamiające. To szansa na nauczenie się czegoś nowego. Wybierając co roku inny temat, Światowy Dzień Zdrowia gwarantuje, że zawsze się uczymy! WHO każdego roku wybiera temat w oparciu o aktualny naglący problem zdrowotny i poświęca tydzień na jego rozpatrywanie.

A oto 10 zasad zdrowego stylu życia:

  1. Rozpocznij dzień od śniadania.
  2. Jedz regularnie.
  3. Urozmaicaj!
  4. Unikaj produktów przetworzonych i sklepowych  słodyczy.
  5. Pij odpowiednią ilość wody.
  6. Wprowadź aktywność fizyczną.
  7. Zadbaj o relaks.
  8. Pracuj nad poczuciem własnej wartości.
  9. Wysypiaj się.
  10. Wprowadzaj zmiany małymi krokami.

10 zasad zdrowego żywienia wersja filmowa - zapraszamy do obejrzenia!

Pamiętaj, że nie od razu Rzym zbudowano. I nie od razu uda ci się zmienić swój styl życia na zdrowy. Stawiaj sobie wyzwania. Od czego zacząć? Na przykład nie używaj soli do pomidora na kanapce, przygotuj zdrową sałatkę na kolację, 2 razy w tygodniu poświęć godzinę na swój odpoczynek po pracy.

Powrót