Publiczna Szkoła Podstawowa
im. Jana Pawła II w Mąkoszycach

„…uczcie się żyć w zgodzie i wzajemnym poszanowaniu, solidarnie pomagając jedni drugim. 
Podtrzymujcie w waszych sercach dążenie do dobra i pragnienia pokoju”
Jan Paweł II

22.03.2021r. – ŚWIATOWY DZIEŃ WODY

Woda jest substancją najbardziej pospolitą na Ziemi. 97% H2O na naszej planecie to woda słona, 2% zgromadzone jest w lodowcach i tylko 1% to woda słodka. Występuje w trzech stanach skupienia: stałym, ciekłym i gazowym, które współistnieją ze sobą w typowych ziemskich temperaturach. Aby podkreślić ogromne znaczenie wody, zaapelować o wzmocnienie jej ochrony i oszczędność, powołany został Światowy Dzień Wody. Obchodzony jest on 22 marca od 1993r. Co rok Światowy Dzień Wody obchodzony jest pod innym hasłem. W tym roku hasłem przewodnim jest ,,Docenianie wody”.

Według danych ONZ wody zaczyna brakować w miejscach, w których dotychczas było jej pod dostatkiem, a w niedługim czasie większości populacji światowej będzie jej brakować. Światowy Dzień Wody to dobry moment, by przypomnieć, że wodę trzeba szanować, podkreślićjej istotę w życiu człowieka oraz fakt, iż w dzisiejszej rzeczywistości trzeba rozsądnie gospodarować  jej zasobami.  

Każdego roku Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie organizuje akcje informacyjne dotyczące Światowego Dnia Wody. W tym roku, ze względu na pandemię COVID-19, obchody zostały przeniesione do Internetu, gdzie można będzie zobaczyć spektakl pt: „SPRAWA WODY –  kto ją nam kradnie?”. Przedstawienie będzie można oglądać o godzinie 10:00 na kanale Aktywni Błękitni na YouTube i profilu Aktywni Błękitni na Facebooku. 

Zapraszamy do oglądania przedstawienia!

Oglądaj na YOUTUBE Oglądaj na FB

W celu podkreślenia ważności Światowego Dnia Wody uczniowie klasy IV wykonali prace plastyczne dotyczące tematu wody oraz zdjęcia, poprzez które zachęcają do picia wody, która jest najzdrowsza dla organizmu człowieka. 

Powrót